Wycieczka do Teatru Andersena z MDK w Dęblinie

22 stycznia Miejski Dom Kultury w Dęblinie organizuje wycieczkę do Teatru Andersena w Lublinie. W programie spektakl „Arabela”, warsztaty lalki teatralnej, przystanek i posiłek w McDonaldzie. Koszt wycieczki bez posiłku: 50zł od osoby. Ilość miejsc: 28. Zgłoszenia w Miejskim Domu Kultury nad Wisłą, ul. 15PP”Wilków”, tel. 81 883 07 68.

Dla urodzonych w latach 70-tych serial Arabela był pozycją obowiązkową. Siadało się w niedzielny poranek przed telewizorem i chłonęło kolejne odcinki. Serial wyprodukowany przez czechosłowacką telewizję składał się z 13 półgodzinnych odcinków. Wyemitowany został po raz pierwszy w Polsce w Teleranku w 1979 roku, później był wielokrotnie powtarzany.

Co sprawiło, że od pierwszej chwili stał się pozycją kultową? Magia, niepowtarzalna atmosfera, wyraziście zarysowane postacie, smaczny humor, misternie zaplecione wątki akcji?

Pewnie wszystko razem. Świetny również był pomysł wyjściowy. Wyobraźmy sobie, że obok naszego świata równolegle istnieje świat bajki. Co by było gdyby zawitały do nas, korzystając z magii, postacie ze świata bajki: czarodzieje, księżniczki i królowie?

Adaptacja teatralna przenosi zdarzenia znane z serialu we współczesne realia. Przewodnikami po naszym świecie jest dwójka dzieci: Jasiek i Marzenka, którzy chodzą do klasy IIIc. Jamnik Pajda znajduje w ogródku magiczny dzwoneczek. Tata Jaśka aktor teatralny Karol Majer za pomocą dzwoneczka przyzywa Czarodzieja Rumburaka, który spełni każde życzenie Pana Majera… To spotkanie uruchamia lawinę fantastycznych zdarzeń.

W przedstawieniu siłą rzeczy ograniczamy ilość wątków, przeniesiemy część akcji rozgrywającej się w telewizji do teatru, rozpiszemy światy bajkowy i realny na plany lalkowy i aktorski, będziemy korzystać z obecności widzów traktując ich jako partnerów w konstruowaniu akcji, zamienimy czysto filmowe tricki na umowność teatralną.

realizacja wideo: Piotr Miłkowski

Twórcy

Adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski

Scenografia i projekty lalek: Jan Polivka

Kostiumy: Magdalena Dąbrowska

Muzyka: Wojciech Błażejczyk

Skrzypce: Adriana Kuczyńska

Wiolonczela: Dominik Płociński

Saksofon: Szymon Nidzworski

Gitara, fortepian, sound design: Wojciech Błażejczyk

Choreografia: Inga Pilchowska

Realizatorzy

Realizacja świateł: Andrzej Brzyski i Michał Kupczyński

Realizacja dźwięku: Tomasz Nowakowski i Kamil Błaszczak

Realizacja wideo: Piotr Miłkowski

Asystent reżysera: Kacper Kubiec

Inspicjent: Arkadiusz Sławek

Grafika: Kamil R. Filipowski

Foto: Maciek Rukasz

Obsada

Ilona Zgiet, Kacper Kubiec, Kinga Matusiak – Lasecka, Bartosz Siwek, Adam Organista, Bożena Dragun, Gabriela Jaskuła, Wioletta Tomica, Piotr Bublewicz, Bogusław Byrski, Roma Drozdówna, Natalia Sacharczuk, Łukasz Staniewski, Konrad Biel, Jacek Dragun, Maria Wąsiel.

(inf., fot. Teatr Andersena)