Przedstawiciele Sił Powietrznych Królestwa Arabii Saudyjskiej z wizytą w Dęblinie

W pierwszych dniach grudnia bieżącego roku, na terenie 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyła się wizyta przedstawicieli Sił Powietrznych Królestwa Arabii Saudyjskiej (KAS).

Dwudniową wizytę rozpoczął Dowódca 4.SLSz uroczyście witając gości w Sali odpraw, w Domku Pilota 41.BLSz. Polską stronę reprezentowali oficerowie z Dowództwa 4.SLSz, 41.BLSz w Dęblinie, 42.BLSZ w Radomiu, LAW oraz z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Celem wizyty było między innymi zapoznanie delegacji KAS z system szkolenia lotniczego obowiązującym w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego, z bazą symulatorową, a także ze statkami powietrznymi jakie wykorzystywane są na co dzień do szkolenia podchorążych.

Przedstawiciele Królestwa Arabii Saudyjskiej byli pod wrażeniem bogatego wyposażenia oraz nowoczesnej bazy symulatorowej, a także infrastruktury lotniskowej 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Zagraniczni goście podkreślali, iż dysponujemy jednym z najnowocześniejszych systemów szkolenia lotniczego z jakim spotkali się w tej części Europy oraz przyznali, że rozważają możliwość szkolenia swoich kadetów na samolotach PZL-130 „ORLIK”, należących do 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Awionika samolotu „ORLIK” w ostatnim okresie została gruntownie zmodernizowana, co zdecydowanie poprawiło jakość szkolenia, co także zostało dostrzeżone przez zagraniczną delegację. Być może w niedalekiej przyszłości rozpocznie się nowy rozdział dla pilotów-instruktorów z radomskiej bazy. Po raz pierwszy mieliby możliwość szkolić zagranicznych studentów-kadetów Królestwa Arabii Saudyjskiej.

W ostatnim dniu wizyty obie strony przekazały sobie pamiątkowe ryngrafy, a także wykonano wspólne zdjęcie na tle samolotów, za sterami których w przyszłości chcieliby zasiąść młodzi adepci lotnictwa Królestwa Arabii Saudyjskiej.

/inf., zdj. 4.SLSz/M.A./E.Z./