Na terenie gminy Niemce wyrzucono pojemniki z groźną substancją (zdjęcia)

Każdy z 28 pojemników z niebezpiecznymi odpadami miał pojemność tysiąc litrów. Podrzucono je na terenie leśnym i w pobliżu kopalni piachu. Znaleźli je myśliwi.

W sobotę, 2 listopada późnym popołudniem w miejscowości Osówka w gminie Niemce myśliwi znaleźli pojemniki z podejrzaną substancją. Część pojemników była nieszczelna, wyciekał z nich gęsty płyn oraz odrzucający zapach. Natychmiast powiadomiono odpowiednie służby.

Na miejsce przyjechała policja, straż pożarna i pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak się okazało, w lesie podrzuconych było osiem pojemników, każdy o pojemności tysiąca litrów. W trakcie przeszukań okolicznego terenu natrafiono na kolejnych 20 pojemników tej samej wielkości. Oddalone były od pierwszych o kilkaset metrów, obok kopalni piachu. Woń wydobywająca się z wnętrza pojemników nie pozwalała na dłuższy pobyt w ich pobliżu. Strażacy pobrali próbki znajdujących się we wnętrzu substancji.

Przypuszczenia okazały się słuszne – były to niebezpieczne dla środowiska substancje, najprawdopodobniej pozostałości farb. Istniało ryzyko zatrucia gleby i wody. Służby wspólnie z Wójtem Gminy Niemce podjęły decyzję o jak najszybszym zabezpieczeniu odpadów. Akcja trwała całą noc.

Policja zabezpieczyła na miejscu ślady. Prowadzone są czynności mające na celu ustalenie, kto wyrzucił niebezpieczne odpady. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przewożono je samochodami ciężarowymi. Pozostawiono je na prywatnych działkach.

/inf., zdj.: lublin112.pl/