Zderzenie czterech aut na S17. Piąte dachowało. Strażacy nagrali wzorowy “korytarz życia” (wideo)

Wczoraj po godzinie 18.00 na trasie S17 zderzyły się cztery auta osobowe. Godzinę później kolejny samochód dachował. Kierowcy umożliwili służbom ratunkowym szybki dojazd do poszkodowanych. Sprawdź, jak należy tworzyć “korytarz życia”.

Zdarzenie miało miejsce w czwartek, 31 października. O godzinie 18.46 wezwano służby ratunkowe do kolizji jaka miała miejsce na trasie S17 pomiędzy węzłami Lublin Rudnik, a Lublin Tatary w kierunku Zamościa. Brały w niej udział cztery auta osobowe. Na miejsce kolizji zadysponowano straż pożarną ze Świdnika Dużego i Lublina, policję oraz ZRM.

– Po usunięciu aut z dwóch pasów ruchu, posprzątaniu jezdni i przekazaniu miejsca zdarzenia policji powróciliśmy do koszar po godzinie. Kilkaset metrów dalej w innym zdarzeniu kierująca autem osobowym nie zachowała ostrożności i dachowała, na szczęście nie odniosła żadnych obrażeń. Prosimy Państwa o zachowanie ostrożności i bezpieczne dotarcie do zaplanowanych miejsc w najbliższych dniach – apelują strażacy z OSP KSRG Świdnik Duży.

Akcje mające na celu przypominać kierowcom, jak ważne jest umożliwienie sprawnego dotarcia ratownikom do poszkodowanych dają pozytywny skutek. Coraz częściej służby ratunkowe spotykają się ze wzorowo utworzonymi “korytarzami życia”. Jeden z nich uwiecznili strażacy ze Świdnika Dużego, którzy jechali do wczorajszych wypadków na obwodnicy Lublina. – Chcemy podziękować kierowcom, za umożliwienie sprawnego dotarcia na miejsce zdarzenia, którzy stworzyli prawidłowy korytarz życia! – mówią strażacy.

Jak należy tworzyć “korytarz życia”?

Grafika przedstawia zasadę kciuka, czyli jak powinno się wykonywać korytarz życia na drogach, które mają dwa i więcej pasów. Jest łatwa do zapamiętania. Jadący lewym skrajnym pasem zjeżdżają w lewo, a pozostałe do prawej krawędzi.

Ponadto dolnośląscy druhowie OSP z Ujazdu Górnego i Czernej autorzy akcji “KORYTARZ ŻYCIA – WŁĄCZ MYŚLENIE!” przypominają, że pas awaryjny nie jest drogą ewakuacyjną i nie służy do przejazdu służb ratunkowych. Przeznaczony jest do postoju podczas awarii lub dla zarządcy, który prowadzi prace na drodze.

– Jeżeli np. straż pożarna poruszałaby się pasem awaryjnym, na którym znajduje się zepsute auto, to nie będzie możliwości manewru. Dlatego korytarz życia wykonujemy na środku po zjechaniu do krawędzi drogi – mówią strażacy.

(inf., wideo OSP KSRG Świdnik Duży,fot. Lublin 112, korytarzzycia.pl, “KORYTARZ ŻYCIA – WŁĄCZ MYŚLENIE!”)