Dęblinianie złożyli kwiaty na Cmentarzu Orląt we Lwowie

Z końcem października mieszkańcy Dęblina oraz powiatu ryckiego wybrali się na Ukrainę. Była to wycieczka historyczno – krajoznawcza. Głównym punktem wyprawy było złożenie kwiatów na mogile uczestników obrony Lwowa i Małopolski Wschodniej, poległych w latach 1918–1920.

Uczestnicy wycieczki wyruszyli z Dęblina w piątkowy poranek, 18 października. Granicę przekraczali w Hrebennem. Tam też wymieniono polskie złotówki na ukraińskie hrywny. Po przekroczeniu granicy wycieczka wyruszyła do Kołomyi, gdzie zaplanowano nocleg.

Podczas pobytu na Ukrainie mieszkańcy Dęblina zwiedzili m.in. Czerniowce, Kołomyję, zamek króla Kazimierza Wielkiego w Haliczu, zamek w Chocimiu. Mieszkańcy naszego powiatu zapoznali się z ich architekturą i historią.

Głównym organizatorem wycieczki był Leopold Świetliński, aktualny Wiceprzewodniczący Rady Miasta Dęblin wraz z Zarządem Osiedla Jagiellońskie oraz dęblińskie Biuro Turystyki Szkolnej.

– Wycieczka miała głównie charakter historyczno – krajoznawczy lecz nie obyło się bez akcentów patriotycznych. Dodajmy, że udział w wycieczce jest możliwy dla wszystkich chętnych, którzy opłacają koszta z własnej kieszeni. Wspólnie z Zarządem Osiedla zapraszamy do udziału w kolejnych wycieczkach, o których więcej można dowiedzieć się na fanpagu facebooka osiedla Jagiellońskiego i Staw, “Osiedle Jagiellońskie” – mówi Leopold Świetliński.

Ostatniego dnia wycieczki polska grupa odwiedziła cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Obrońców Lwowa we Lwowie. Są to miejsca szczególnie ważne dla Polaków. Przedstawiciele władz samorządowych z powiatu ryckiego w tym Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Dęblin Leopold Świetliński, Radny Rady Miasta Dęblin Andrzej Kurowski, Wiceprzewodnicząca Zarządu Osiedla Jagiellońskie Iwona Ziemkiewicz – Kurdziałek, Przewodniczący Zarządu Osiedla Wiślana – Żwica Kamil Krypski, Wiceprzewodnicząca Zarządu Osiedla Stawy Malwina Lizak, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Monika Bąkała, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Usług Zdrowotnych Urszula Pielacka – Chodoła, Wójt Gminy Kłoczew Zenon Stefanowski, Wójt Gminy Nowodwór Ryszard Piotrowski oraz mieszkańcy miasta i powiatu złożyli kwiaty na mogile uczestników obrony Lwowa i Małopolski Wschodniej, poległych w latach 1918–1920. Odwiedzono również m.in. grób polskiej poetki i nowelistki okresu realizmu Marii Konopnickiej.