Jutro policja przeprowadzi akcję “SMOG”. Niesprawne auta będą eliminowane z ruchu

9 października mundurowi przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „SMOG”. Funkcjonariusze podkreślają, że będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak głównym celem działań będzie eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

Podczas prowadzonych działań wybrane patrole policji będą używać przyrządów kontrolno-pomiarowych do stwierdzenia naruszenia wymagań ochrony środowiska.

Jak przypomina policja, mundurowi w związku z czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego, są uprawnieni m.in. do sprawdzania stanu technicznego pojazdu znajdującego się na drodze.

W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny.

Akcja “SMOG” ma mieć również charakter informacyjno-edukacyjny. Mundurowi zwracają uwagę na to, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.

(inf. BRD KGP)