Uczniowie ZSZ nr 2 w Dęblinie podsumowali praktyki zawodowe w Portugalii

W Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Dęblinie odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Uczniowie ZSZ nr 2 w Dęblinie na europejskim rynku pracy” w ramach programu Erasmus+.

W poniedziałek (30.09.) uczestnicy projektu przedstawili przebieg swojej praktyki zawodowej w Portugalii, bogaty program kulturowy oraz zaprezentowali nabyte umiejętności zawodowe.

Podczas spotkania uczestnicy mobilności wypowiedzieli się na temat wpływu europejskiego rynku pracy na edukację.

– Wyjazd na praktyki zawodowe za granicę był dla mnie niezwykłym  doświadczeniem zawodowym. Poszerzyłam swoje kompetencje zawodowe, a ponadto zwiedziłam cząstkę Portugalii i poznałam jej kulturę – mówi Beata Walasek. uczennica Technikum Ekonomicznego.

– Mieliśmy możliwość spędzania czasu z rówieśnikami z innych krajów europejskich (Czech, Francji, Turcji). Poznaliśmy ludzi, którzy prezentują odmienną kulturę ucząc się przy tym tolerancji i otwartości – mówi Magda Witek, uczennica Technikum Ekonomicznego.

– Atmosfera w pracy była bardzo sympatyczna. Zostaliśmy ciepło przyjęci przez pracodawców i współpracowników. Byli dla nas bardzo wyrozumiali, cierpliwie tłumaczyli nam sposób wykonania zadań zawodowych – podkreśla Natalia Bogusz, uczennica Technikum Gastronomicznego.

– Praktyki dały nam możliwość poznania nowej kultury i standardów europejskiej gastronomii.  Dzięki pracy za granicą mieliśmy możliwość wzbogacenia swojego słownictwa z zakresu języka angielskiego. Uwierzyłem, że warto doskonalić język angielski.  Zdałem sobie sprawę, że jeśli chcę zmienić coś w swoim życiu, przeżyć niesamowitą przygodę to dobra znajomość języka obcego z pewnością ułatwi mi osiągniecie tego celu – mówi Krystian Janiszek, uczeń Technikum Gastronomicznego.

– Erasmus zmienił wiele w moim życiu i z pewnością uwzględnię go w CV mając nadzieje, że mój przyszły pracodawca weźmie to pod uwagę. Myślę, że każdy powinien mieć szansę odbycia takich praktyk – mówi Dominika Wojtachnio, uczennica Technikum Hotelarskiego

– Nasze praktyki zawodowe odbywaliśmy w hotelach w Portugalii. Możemy śmiało stwierdzić, że był to bardzo pożytecznie spędzony czas. Do naszych obowiązków należało między innymi przygotowanie sali restauracyjnej do lunchu oraz podawanie posiłku. Ponadto sprzątaliśmy i odświeżaliśmy pokoje na przyjęcie kolejnych gości, obsługiwaliśmy urządzenia biurowe znajdujące się w recepcji. Nauczyliśmy się także gospodarowania czasem oraz pracy w zespole – mówi Mikołaj Majchrzak, uczeń Technikum Hotelarskiego.

– Zagraniczne praktyki przynoszą wiele korzyści ich uczestnikom. Umożliwiają zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń zawodowych. Stanowią niezwykłą szansę na poznanie funkcjonowania przedsiębiorstw branżowych, a otrzymane Certyfikaty Europass Mobilność potwierdzające zdobyte przez uczniów kompetencje i umiejętności są niezaprzeczalną przepustką zarówno na polski, jak i zagraniczny rynek pracy – mówi Marta Szpadzik, nauczycielka zawodowych przedmiotów gastronomicznych.

Na zakończenie spotkania Mariola Sulima, dyrektor szkoły, wręczyła uczestnikom projektu certyfikaty Europass Mobilność, które potwierdzają nabycie umiejętności zwiększających konkurencyjność uczniów na europejskim rynku pracy.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z przebiegu praktyk zawodowych przygotowanych przez uczniów. Prezentacje zamieszczone są  na stronie szkoły (zsz2deblin.pl).

(inf. Małgorzata Bogusz i Natalia Kruszewska, uczennice klasy IV TEO. Fot. ZSZ nr 2)