Jesienna Biesiada Literacka

25 września w MBP Filii Masów odbędzie się Jesienna Biesiada Literacka. Podczas wydarzenia wystąpi dęblińska artystka Luiza Borkowska-Ziółkowska oraz Wojtek Matyja, człowiek któremu w duszy gra blues.

– Jesienna Biesiada Literacka to cykliczna impreza, która w tym roku będzie odbywać się po raz czwarty. Wydarzenie poświęcone jest promocji lokalnych twórców oraz prezentacji ich dorobku artystycznego – mówi Jadwiga Ochal z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie.

Podczas Biesiady z artystycznej strony zaprezentuje się DKK. – Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki wykonają utwór oraz performans dotyczący tematyki jesiennej – zdradza Jadwiga Ochal.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli również okazję obejrzeć wystawę fotografii dęblińskich twórców pt. “Dęblin w czterech porach roku”.

Kulminacyjnym momentem Jesiennej Biesiady Literackiej będzie występ muzyczno-poetycki Luizy Borkowskiej-Ziółkowskiej oraz Wojtka Matyja. Artyści przedstawią swoje wiersze i uprzyjemnią spotkanie muzyką. Wystąpią solo i w duecie. – Będzie “luz, blues i poezja…”. Naprawdę będzie się działo! Zapraszamy serdecznie – mówi Luiza Borkowska-Ziółkowska.

Podczas spotkania będzie można zakupić książki artystki, płytę z muzyką Wojtka Matyja, a także jego poetycko-fotograficzny album “Krajobrazy… uczuć”.

Spotkanie zakończy poczęstunek, podczas którego na stołach będzie królowała zupa dyniowa.

Start o godzinie 17.00 w MBP Filia Masów. Wstęp wolny.


Luiza Borkowska – Ziółkowska – z wykształcenia biolog. Autorka książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Urodziła się w 1984 roku w Radomiu. W 2007 roku zadebiutowała opowiadaniem grozy „Jamais vu – ziarna jutra”, które weszło w skład antologii „Zarżnięta kura. Opowieści niesamowite” (Armoryka, 2007) obok dzieł takich klasyków gatunku jak Horacio Quiroga, Edgar Allan Poe, Bram Stoker, Stefan Grabiński i Mirosław Kropidłowski. W 2008 roku w Konkursie Literackim Podkarpacki Pegaz jej thriller psychologiczny “W niewoli strachu” (Armoryka, 2007) zwyciężył w kategorii Książkowy Debiut Roku. Natomiast sama autorka została laureatką plebiscytu w kategorii Autor Roku.

Autorka “Proszę, przepraszam, dziękuję. Małe wielkie słowa”. W czerwcu 2019 r. ukazała się najnowsza książka “Skąd się wziąłem w brzuszku, Tato” zilustrowana przez samą pisarkę.

Dęblińska artystka 5 października wystąpi w Piwnicy Pod Baranami w Krakowie.


Wojtek Matyja – sam o sobie

 … gram od zawsze, muzyka towarzyszy mi od wielu lat… Od końca lat 90-tych zacząłem pisać muzykę… Być może nie wystarczało mi już granie utworów innych kompozytorów, a może to tylko przypadek… W tym czasie powstały też pierwsze teksty do mojej muzyki… W duszy jestem bluesmanem, choć zawsze stawiałem na nastrój, przekaz tekstowy, a nie na popisy instrumentalne… Jestem założycielem takich radomskich zespołów jak: NO COMERTION GROUP, IN FORMACJA czy duet bluesowy AUTOBLUES, który to przez sześć lat współtworzyłem z Darkiem „Bluesem” Piastowiczem… Obecnie gram muzykę instrumentalną, zamykając wypowiedź w dźwięku i rytmie, a projekt nazwałem MATYJA LOOPER ORCHESTRA…
…poetą bywam, gdy natłok uczuć znajduje odpowiednie słowa… Wiersze, fraszki, łączę z inną moją pasją, a mianowicie z fotografią… Pragnę, by zdjęcie było artystycznym tłem wiersza, a strofy opisywały piękno natury, miłości…

… od dziesięciu lat, artystycznie i uczuciowo związany jestem z jednym z najpiękniejszych polskich miast – Kazimierzem Dolnym… Najpierw w duecie, akustycznie, siedząc na samotnej ławeczce, opowiadaliśmy historie bluesem pisane… Od trzech sezonów, między studnię a kawiarnie wciśnięty, maluję dźwiękiem Uczuć Krajobrazy… Zapraszam do tego niezwykłego miasta, gdzie po uliczkach krążą cienie wielkich artystów, a ponad Rynek Główny wzlatują lirycznie dźwięki kolorowe…

… dziś oddaję w Państwa ręce poetycko-fotograficzne dopełnienie mojej płyty „Krajobrazy”… Jest to album, gdzie przez pejzaże kolorowe płyną strofy miłosne, tęsknotą i zachwytem zabarwione… Krajobrazy uczuć, uczuć odcienie to trzydzieści jeden wierszy, około dwustu fotografii, cztery grafiki komputerowe mojego autorstwa, a wszystko oddaję do Państwa oceny… Album „Krajobrazy uczuć” to poetycka wersja pięciu ostatnich lat mojego życia, to próba zapisu nieograniczonych przestrzeni miłosnych, które odkryłem i w których poruszam się bez lęku…

/inf. mitrusmatyja.pl/