W sobotę rusza XVI Lubelski Festiwal Nauki. Nie zabraknie atrakcji w naszym regionie

Już w sobotę 14 września rusza XVI Lubelski Festiwal Nauki, a w nim ponad 1400 projektów, 2730 godzin zajęć, 35 organizatorów, 500 sal i  laboratoriów w całym Województwie Lubelskim.

Dotychczas na Lubelszczyźnie odbyło się piętnaście edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki, w których łącznie zostało zgłoszonych i zaprezentowanych niemal 11 tys. projektów, przy czym zdecydowana większość była powtarzana wielokrotnie. Celem Festiwalu jest przede wszystkim upowszechnianie nauki w społeczeństwie, w szczególności wśród młodzieży, poprzez prezentację najciekawszych projektów badawczych realizowanych w uczelniach i jednostkach naukowych.

Lotnicza Akademia Wojskowa przygotowała 12 projektów dedykowanych dla różnych grup wiekowych. W trakcie spotkań słuchacze będą mogli uczestniczyć m.in. warsztatach z rozszerzonej rzeczywistości, w dyskusjach o bezzałogowych statkach powietrznych lub bezpieczeństwie w lotnictwie. Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej oraz szkól ponadgimnazjalnych będą mogli odkryć „Tajemnice czarnych skrzynek”. Swoje drzwi otworzy także certyfikowany ośrodek wraz z symulatorem kontroli ruchu lotniczego ARTMACS.

W Puławach na swoje projekty zapraszają Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego Oddział Puławy oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

W Państwowym Instytucie Badawczym będzie można zapoznać się m.in. z maszynami i narzędziami do rolniczej produkcji roślinnej oraz nowymi technologiami w tej dziedzinie. Dowiedzieć się o czym szumią drzewa, zajrzeć do wnętrza roślin i zostać z mikroskopią za pan brat. JUNiG zaprasza również na wycieczki po parku w celu zapoznania się z historią Zespołu Rezydencyjnego Książąt Czartoryskich oraz poznania pospolitych ptaków.

Centralna Biblioteka Rolnicza zaprasza na projekt “Gutenbergowie XXI wieku czyli nowe oblicza książki”, który ma na celu zaprezentowanie dzieciom i młodzieży  ewolucji książki na przestrzeni wieków, aż do czasów współczesnych.

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza m.in. na warsztaty garncarskie oraz spacery tematyczne po Kazimierzu.

Na większość wydarzeń w ramach LFN obowiązuje rezerwacja miejsc. W tym celu należy zarejestrować się na stronie www.festiwal.lublin.pl.

Uczestnictwo w wydarzeniach festiwalowych jest bezpłatne.

/źródło: www.festiwal.lublin.pl/