Dęblin: Narodowe Czytanie – Nowele Polskie

Serdecznie zapraszamy na Narodowe Czytanie z Biblioteką Miejską w Dęblinie.

Wydarzenie odbędzie się 7 września w Parku Miejskim w godzinach 10.00-14.00 przy Urzędzie Miasta. Gdyby pogoda nie dopisała impreza odbędzie się w MBP na ul Okólnej 19. – Chcemy nadać imprezie otwarty i niecodzienny charakter. Będziemy przebierać się zgodnie z duchem lat czytanych nowel – informuje Dagmara Jarosz, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie. – W tym roku mamy ich osiem, zatem rozpiętość podyktują nam sami autorzy: Eliza Orzeszkowa (Dobra pani), Maria Konopnicka (Dym), Bolesław Prus (Katarynka), Bruno Schulz i jego: Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą), Stanisław Reymont (Orka), Stefan Żeromski (Rozdzióbią nas kruki, wrony…), Henryk Sienkiewicz (Sachem) oraz Henryk Rzewuski z nowelą: Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – mówi dyrektor.

Nagłośnienie podczas wydarzenia zapewni Miejski Dom Kultury w Dęblinie. Podczas imprezy będzie można także obejrzeć mini spektakl “Katarynka” w wykonaniu artystów związanych z dęblińskim MDK.

– Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Uliczka w parku ma wprowadzać w odpowiedni klimat czytanych nowel. Zarówno przypadkowego widza, uczestnika, czytelnika w klimat minionych czasów, jak i tych wszystkich, do których wystosowaliśmy zaproszenia. Wspólnym mianownikiem ma być podkreślenie polskości w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem – wyjaśnia Dagmara Jarosz.

– Zgodnie z tym, jak napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda: „…w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”, stąd mam nadzieję, że wyjście do szerszego grona osób i zainteresowanie naszych mieszkańców tak bogatymi treściami będzie przynosiło pozytywne skojarzenia z książką i szeroko pojętą kulturą w naszym mieście – mówi dyrektor.

W imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.