Dęblińscy żołnierze wybudowali dwa mosty umożliwiając 4 tysiącom podróżnych przekroczenie granicy

W połowie sierpnia w Zbereżu oraz odległym o 100 km od niego Kryłowie odbyły się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, organizowane na granicy polsko – ukraińskiej.

Podczas obu wydarzeń żołnierze z dęblińskiego 1 Batalionu Drogowo – Mostowego wybudowali mosty pontonowe na Bugu. Żołnierze wybudowali dwa mosty o długości 56 metrów, które połączyły strony polską i ukraińską umożliwiając bezpieczne przemieszczanie się między państwami. Tymczasowe przejścia graniczne służyło pieszym i rowerzystom.

Dzięki postawionym konstrukcjom w dniach 9-11 sierpnia na tymczasowym przejściu granicznym Zbereże (PL) – Adamczuki (UA) funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej dokonali odprawy ponad 32 tyś. osób. Miedzy Kryłowem (PL) a Krecziv (UA)  w trakcie jednodniowego spotkania 18 sierpnia odprawiono 3 tyś. osób.

Podczas dobrosąsiedzkich spotkań uczestnicy mogli m.in. obejrzeć występy zespołów wokalno-tanecznych oraz regionalnej twórczości i kulinariów.

Umożliwienie przekroczenia granicy poza czynnym przejściem granicznym, było możliwe dzięki porozumieniu Głównych Pełnomocników Granicznych RP i Ukrainy.

Władze Gminy Mircze zapraszają na kolejną XII edycję Dni Dobrosąsiedztwa w Kryłowie, natomiast w Zbereżu była to już ostatnia tego typu impreza.

/żródło: 1BDM/Gmina Wola Uhruska/Nadbużański Oddział Staży Granicznej/