W Muzeum Sił Powietrznych można obejrzeć pamiątki po pil. Eugeniuszu Horbaczewskim

W połowie sierpnia w Muzeum Sił Powietrznych odbył się uroczysty wernisaż wystawy czasowej “315 DYWIZJON MYŚLIWSKI DĘBLIŃSKI”. Wernisaż był częścią obchodów święta 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, której patronem jest pil. Eugeniusz Horbaczewski.

Wystawę otworzył Marcin Arbuz, kurator wystawy, asystent w dziale Historii Lotnictwa i Wojskowości MSP.

– Na wystawie oprócz tablic, na których zwiedzający mogą prześledzić historię dywizjonu, są także zaprezentowane unikatowe na skalę kraju eksponaty związane z “Dęblińskim” dywizjonem. Osobiste przedmioty pilotów, odznaki, odznaczenia, listy, raporty, fotografie i inne. Wystawa ma również wymiar multimedialny w postaci prezentacji, w której pojawiają się unikatowe materiały. Za najcenniejszy eksponat prezentowany na wystawie można uznać odznakę mundurową należącą do Eugeniusza Horbaczewskiego, legendarnego dowódcy 315. Dywizjonu Myśliwskiego w okresie  od 15 lutego do 18 sierpnia 1944 roku. Odznaka nr 277 prezentowana jest razem z oryginalną legitymacją uprawniającą do jej noszenia – mówi Marcin Arbuz, kurator wystawy “315 DYWIZJON MYŚLIWSKI DĘBLIŃSKI”.

Podczas uroczystości obecny był Lech Horbaczewski, bliski członek rodziny pilota oraz członkowie rodziny Aleksandra Chudka, pilota z 315 Dywizjonu Myśliwskiego, który zginął podczas nalotu na Normandię w 1944 roku, w trakcie II wojny światowej.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy Beata Siedlecka, Burmistrz Dęblina odczytała list Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka.

Wystawę można oglądać w Muzeum Sił Powietrznych do 31 grudnia 2019 r.