Dęblin: wzrosły opłaty za grobowce na cmentarzu komunalnym

Oplata za podwójny grób na cmentarzu komunalnym od lipca wynosi już 3.780 zł. Burmistrz Dęblina podwyżkę tłumaczy wzrostem cen za usługę przygotowania kwater oraz koniecznością powiększenia cmentarza.  

To już druga podwyżka opłat w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Poprzednia miała miejsce w grudniu ubiegłego roku. – W listopadzie 2018 roku wzrosła cena za usługi wymurowania grobowca na zlecenie miasta. W związku z tym w grudniu ustalono cenę 3.075 zł plus 8% podatku VAT, czyli 3.321 zł – wyjaśnia Beata Siedlecka, burmistrz Dęblina.

Potrzebny jest większy cmentarz

W 2018 roku miasto zleciło wykonanie 15 sztuk takich grobowców z przeznaczeniem na pochówek w 2019 roku. Niestety okazało się, że taka ilość miejsc wystarczyła tylko do wiosny. Kolejnym problemem z jakim boryka się miasto to brak miejsca pod kolejne grobowce. – Z uwagi na brak miejsca, miasto zmuszone jest poszerzyć teren poza ogrodzenie cmentarza. Będzie to się wiązało z kosztami rozebrania dotychczasowego ogrodzenia i posadowieniem go na nowym miejscu – mówi Beata Siedlecka.

Od lipca płacimy 3.780 zł za grób

Jak informuje dalej burmistrz, ustalona w lipcu wyższa cena 3.500 zł plus 8% VAT, czyli 3.780 zł pozwoli na powiększenie terenu cmentarza, a co za tym idzie liczby miejsc na pochówki. Ponadto zwraca uwagę także, że utrzymanie cmentarza komunalnego to też utrzymanie zieleni, wywóz nieczystości, opłata za dostawę wody z ujęcia i wycinka drzew. – Przy realizacji przez miasto dużych inwestycji wodno-kanalizacyjnych, termomodernizacyjnych i drogowych, nie ma możliwości zwiększenia środków finansowych na utrzymanie cmentarza kosztem tych inwestycji – podkreśla Beata Siedlecka. – Jeżeli cena za grobowiec będzie wydawała się zbyt wysoka będziemy wskazywać miejsca na cmentarzu, gdzie mieszkaniec indywidualnie zleci wykonanie grobu – dodaje.