III Festiwal Piosenki Lotniczej o laur Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

7 września na placu przed pomnikiem dedykowanym Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt w Dęblinie odbędzie się III Festiwal Piosenki Lotniczej o laur Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W Dęblinie Festiwal zagości po raz pierwszy.

Festiwal Piosenki Lotniczej wymyślony został przez Andrzeja Królikowskiego 3 lata temu jako część integralna projektu artystyczno – lotniczego “Skrzydła nad Kazimierzem”. Powstał przy współpracy z Klubem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który do dzisiaj jest głównym organizatorem konkursu.

W związku z tym, że władze Kazimierza nie zezwoliły w tym roku na jego organizację na rynku głównym. Proponując inne miejsca o zdecydowanie mniejszym prestiżu jak np. port rzeczny, zdecydowałem się przenieść imprezę w bardziej przyjazne miejsce – mówi Andrzej Królikowski. O wyborze zdecydowało kilka czynników. – Po pierwsze – przyjazne nastawienie burmistrza, pani Beaty Siedleckiej i jej zdecydowane wsparcie, po drugie – wyjątkowość miejsca w sensie historycznym. Nie ma przecież lepszego miejsca w Polsce na konkurs piosenki lotniczej niż Kolebka Polskich Skrzydeł – zapewnia.

W Festiwalu Piosenki Lotniczej udział weźmie blisko 80. artystów – amatorów, którzy przybędą z różnych garnizonów rozsianych po całym kraju, aby rywalizować w trzech kategoriach: soliści, zespoły wokalne oraz zespoły wokalno instrumentalne. Po zakończeniu festiwalu i ogłoszeniu wyników, o godz. 21.00, odbędzie się wyjątkowy koncert –  „Requiem dla Janki”w wykonaniu kompozytora, Józefa Skrzeka. Dedykowany będzie jedynej kobiecie-pilotowi zamordowanej w Katyniu, Janinie Lewandowskiej. Wybitnemu Muzykowi towarzyszyć będzie młodzież z zespołu DYWIZJON z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego, a także zespołów SZAROTKI, IUZJON oraz KAMELEON reprezentujących 5. Batalion Strzelców Podhalańskich.

– Wspólnie z organizatorami chcemy stworzyć imprezę integrującą pokolenia i środowiska. Dlatego koncerty odbędą się na terenie otwartym, w miejscu gdzie co roku promowani są nowi absolwenci dęblińskiej Alma Mater. Osobiście mam nadzieję, że ta impreza zagości w Dęblinie na stałe i jej organizację przejmą Lotnicza Akademia Wojskowa, Muzeum Sił Powietrznych oraz 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego we współpracy z władzami miasta – mówi Królikowski.

Patronat nad festiwalem objęła Burmistrz Dęblina Beata Siedlecka.

/inf. Andrzej Królikowski/