W najbliższą sobotę pływamy w Wieprzu i Wiśle bez spinki

Już w najbliższą sobotę, 3 sierpnia, odbędzie się po raz pierwszy Slow Swimming Dęblin, Wieprz – Wisła. Bez wyścigów, na spokojnie, bez spinki. Za to z obstawą członków Stowarzyszenia Przystań-Wisła-Dęblin oraz ratowników z Drużyny WOPR Dęblin. 

Rekreacyjne pływanie w otwartych wodach, bez wyścigów, we własnym tempie, promowanie nauki pływania – takie są założenia projektu Slow Swimming Dęblin, Wieprz – Wisła. – Po wizycie w dęblińskiej przystani członków “Odysei Wiślanej” pomyśleliśmy, żeby na wzór angielski zorganizować u nas Slow Swimming Dęblin. Anglicy stworzyli sobie grupy pływackie, w których pływają bez spinki, bez wyścigów, po prostu żeby się spotkać i promować wolne pływanie w wolnych wodach – wyjaśnia Mariusz Zajączkowski, prezes stowarzyszenia Przystań-Wisła-Dęblin. – Będzie można popływać pod okiem fachowców, oswoić się z płynącą wodą, poprawić technikę pływacką i uczyć się odpowiedzialnego korzystania z uroków rzek, Wieprza i Wisły – dodaje.

Projekt ma również za zadanie, zwrócenie uwagi na potrzebę obowiązkowej nauki pływania, w szkołach podstawowych w Polsce, ujętej w programie nauczania wychowania fizycznego. – Chcemy zwrócić uwagę na to, że w Polsce rocznie mamy najwięcej utonięć w całej Unii Europejskiej. Główną przyczyną jest brak umiejętności pływania. W szkołach nie ma nauki pływania, a być powinna – podkreśla Zajączkowski.

 

Podczas sprawdzania trasy Wieprz miał maksymalnie metr głębokości, na płyciznach 0,4m. Na zdjęciu Piotr Świtaj. Fot. Mariusz Zajączkowski

 

Trasa Slow Swimming Dęblin, Wieprz – Wisła wynosi 1,8 km. 20 lipca Mariusz Zajączkowski i Piotr Świtaj sprawdzali całą. Mariusz Zajączkowski sondą, by zbadać koryto i jak “najlepszą wodę”, Piotr Świtaj metodą tradycyjną na “deptaka/pływaka”. Panowie zgodnie stwierdzili, że śmiało można pokonywać trasę. – Wieprz mamy płytki. Maksymalnie metr głębokości, na płyciznach 0,4m. Także część trasy będzie do przejścia. Odcinek od ujścia Wieprza do przystani będzie można pokonać płynąc – informuje prezes stowarzyszenia.

W akcji może wziąć udział każdy powyżej 18 roku życia, poniżej – za zgodą rodziców. – Zachęcamy do zabrania ze sobą bojki asekuracyjnej oraz widocznego czepka – mówi Mariusz Zajączkowski.

Spływ zabezpieczą członkowie Stowarzyszenia Przystań-Wisła-Dęblin oraz ratownicy z Dęblińskiej Drużyny WOPR. Start z przystani kajakowej na Wieprzu (między mostami kolejowym i drogowym). Po przepływie piknik (z własnym koszykiem) na Przystani Dęblin przy Miejskim Domu Kultury.

Zapisy na adres e-mail przystan.wisla.deblin@gmail.com
Poniżej Regulamin:
https://drive.google.com/file/d/1pQ2KDSfoZePcBjRPU6V0dgCG0SnHQGsf/view?usp=drivesdk