Świetlica Artystyczna w “Domku Ogrodnika” zaprasza na warsztaty

5 sierpnia rusza trzecia edycja “Fajnych wakacji” w Świetlicy Artystycznej osiedla Lotnisko. Warsztaty artystyczne odbędą się w dwóch terminach. Za każdym razem po pięć dni. – Najbardziej ulubioną techniką jest malowanie rękoma – mówi Elżbieta Wróbel, opiekun świetlicy.    

Tutaj jest świetlica?

Świetlica Artystyczna mieści się w niewielkim „Domku Ogrodnika” w zespole pałacowo-parkowym Mniszchów w Dęblinie. Jest świetlicą osiedla Lotnisko, jednak na zajęcia uczęszczać mogą do niej dzieci i młodzież z całego Dęblina. Placówka zlokalizowana jest w wyjątkowo estetycznych i uroczych okolicznościach. Doceniła je Elżbieta Wróbel, która opiekuje się jednostką jako pracownik Urzędu Miasta.

– Jestem absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stwierdziłam, ze wykorzystam swoje doświadczenie. Burmistrz miasta, Pani Beata Siedlecka zgodziła się na stworzenie kameralnej pracowni malarskiej, którą doposażyła w 8 profesjonalnych sztalug – mówi Elżbieta Wróbel. Niestety materiały plastyczne są kosztowne. Tutaj z pomocą przyszła pani Agnieszka Pietruszewska, prezes Stowarzyszenia Eko-Reset, która zgodziła się na współpracę. – Poprzez stowarzyszenie organizujemy warsztaty i od uczestników zbieramy pieniądze na farby, pędzle, papiery, ołówki i inne niezbędne materiały. W roku szkolnym w świetlicy odbywają się regularne, popołudniowe zajęcia. Jest grupa nastolatków i grupa przedszkolaków. Dzieci przyjeżdżają z różnych stron Dęblina, to miłośnicy, a głównie miłośniczki malarstwa. Mają tutaj niezwykła swobodę twórczą i dają upust własnym ekspresjom – informuje opiekunka świetlicy.

“Fajne wakacje” po raz trzeci

„Fajne wakacje”, to kilkudniowe warsztaty artystyczne w czasie wolnym od szkoły. W tym roku już trzecia edycja. Oferta skierowana jest dla dzieci powyżej 10.roku życia – samodzielnych, twórczych, lubiących malować i rysować. Warsztaty to cztery godziny zajęć przez 5 dni. W tym czasie uczestnicy uprawiają malarstwo sztalugowe na papierze dużego formatu. Malują profesjonalnymi farbami akrylowymi, zgłębiając tajniki kompozycji, barw, waloru, kontrastów i różnych technik. – Najbardziej ulubioną techniką jest malowanie rękoma. Rysują węglem i ołówkiem poznając zasady perspektywy, proporcji, światłocienia. W zależności od predyspozycji grupy w trakcie warsztatów pojawiają się dodatkowe zajęcia. Zwykle rodzą się w trakcie przerwy na posiłek. Ciekawe pomysły uczestników realizujemy na bieżąco. Najczęściej są to różnego rodzaju gry i zabawy. Nie ma miejsca na nudę, jest radosne działanie – zapewnia Elżbieta Wróbel.

Świetlica Artystyczna z przestrzenią dla każdego

Świetlica dzięki warsztatom i małej pracowni malarskiej nabrała formuły artystycznej. Jednak ta przestrzeń pełni różne funkcje. Jest to miejsce dla mieszkańców osiedla. – Raz w miesiącu (poza okresem wakacyjnym, przyp.red.) organizujemy imprezy „koszyczkowe”. Czyli każdy przynosi ze sobą to, co zje, wypije i czym chce podzielić się z drugą osobą. Na razie są to spotkania w kobiecym gronie. Mają charakter tzw. domówki ze względu na ograniczenia lokalowe. Mamy nadzieję, że coraz więcej osób w różnym wieku będzie miało ochotę na sąsiedzką integrację. Były tez potańcówki: andrzejkowa i karnawałowa, wspólne śpiewanie i warsztaty z psychologiem. W roku szkolnym popołudniami przychodzą nastolatki. Mają swoją przestrzeń do zabawy, plotek, wygłupów. Niekiedy odrabiają szkolne prace domowe. Przychodzą też tak zwyczajnie pogadać. Z resztą, każdy jest tutaj mile widziany. Świetlica często bywa miejscem postoju spacerowiczów z małymi dziećmi. Można zmienić pieluchę i skorzystać z toalety. W ciepłe dni wystawiany jest na zewnątrz stolik kawiarniany. Można bezpłatnie napić się kawy, herbaty, zjeść ciastko lub owoce, pograć w szachy lub inną grę planszową, przejrzeć aktualne miesięczniki, zrelaksować się w pięknym, parkowym otoczeniu – mówi Elżbieta Wróbel.