Płyną by uczcić pamięć poległych powstańców (zdjęcia/wideo)

Wczoraj grupa wodniaków z Sandomierza “Napędzani Wisłą” rozpoczęła podróż Wisłą do stolicy. Rejs ma na celu dopłynięcie do Warszawy na obchody 75-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego. Dziś popołudniu zawinęli do dęblińskiej przystani, aby uzupełnić zapasy.

W poniedziałkowe przedpołudnie z Sandomierza wypłynęli czterema łodziami i dwoma pontonami. Po drodze dołączają do nich kolejni uczestnicy przedsięwzięcia pt. “Wyprawa Warszawska”. – W tym momencie płyniemy siedmioma jednostkami. Jest nas teraz 26 osób. W momencie dopłynięcia do stolicy będzie nas 30 osób – mówi Stanisław Baska, jeden z organizatorów i uczestnik wyprawy.

– Płyniemy już po raz czwarty. Naszym głównym celem jest dopłynięcie do Warszawy na czas obchodów 75-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego. Dokładnie 1 sierpnia na Godzinę “W”. Chcemy uczcić pamięć tych co polegli za nas – wyjaśnia Stanisław Baska. Sandomierska grupa wodniaków weźmie udział we wspólnym rejsie wszystkich jednostek wiślanych wzdłuż bulwarów miasta organizowanym przez Fundację Rok Rzeki Wisły. Więcej informacji o projekcie znajduje się pod linkiem: Rok Rzeki Wisły.

Ponadto w trakcie spływu sandomierscy wodniacy prowadzą akcję sprzątania Wisły oraz promocję rzeki. – Robimy zdjęcia dzikich wysypisk śmieci. Potem prześlemy je do włodarzy poszczególnych miejscowości, aby zachęcić ich do zadbania o naszą królową rzek. Chcemy żeby tworzyły się lokalne grupy działania na rzecz dbania i promocji Wisły – informuje Baska.

Dzisiejszą noc “Napędzani Wisłą” spędzają w okolicy Kozienic. 1 sierpnia zawinął do portu czerniakowskiego w Warszawie.