Wakacyjne Muzealne Czwartki cieszą się ogromnym zainteresowaniem

W ubiegłym tygodniu w Wakacyjnym Muzealnym Czwartku pt. “W cieniu Mi-6” wzięło udział aż 65 dzieci! Kolejne spotkanie z muzealnymi edukatorami pt. “Jaki Jak?” już jutro. Poza porcją historii organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele kreatywnych zajęć.

– Było bardzo fajnie. Widzieliśmy dużo samolotów. Weszliśmy do helikoptera i widzieliśmy różne bomby i pociski. Robiliśmy swoje własne samoloty z patyczków i drewnianych spinaczy. Rozwiązywaliśmy też zadania – mówi Szymon Brodzik, uczestnik ostatniego spotkania “W cieniu Mi-6”.

Spotkanie zorganizowano w cieniu olbrzymiego Mi-6. Miało charakter pikniku. Podczas Muzealnego Czwartku mali uczestnicy poznali historię największego śmigłowca, jaki latał w Polskich Siłach Powietrznych. Poznali postać Władysława Jagiełły, od którego nadano imię Mi-6. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko budowania samolotów ze spinaczy.

– W tym muzeum było bardzo fajnie. Oglądaliśmy różne samoloty, helikoptery. Były też różne pociski i bomby i mogliśmy się wiele rzeczy dowiedzieć o Siłach Powietrznych Polski. Najbardziej podobały mi się warsztaty, bo sami mogliśmy zaprojektować model samolotu. Można też było zrobić sobie biało-czerwone warkoczyki i były też karty pracy, dzięki którym mogliśmy się dowiedzieć trochę więcej rzeczy – mówi Kacper Nowak.

Natomiast Hania Soproniuk, jedna z uczestniczek, tak relacjonuje swój pobyt w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. – Najbardziej podobała mi się ta część wycieczki do muzeum, w której mogliśmy wykonać karty pracy i dowiedzieć się różnych ciekawostek np. o różnych znaczkach, gdzie przedstawiono Władysława i Jadwigę Jagiełło. Bardzo podobało mi się tutaj wejście do śmigłowca, gdzie przewożono różne samochody. Zaplatanie warkoczyków oraz malowanie samolotów i ich robienie. Bardzo fajnie było też w budynku muzeum, gdzie mogliśmy zobaczyć mundury postaci z różnych filmów. Pan przewodnik opowiadał nam bardzo fajnie o ciekawostkach, gdzie były różne premiery filmów.

O prezydenckim Jak-40 i nie tylko w Muzeum Sił Powietrznych

Już jutro odbędzie się trzecie spotkanie z cyklu Wakacyjnych Muzealnych Czwartków pt. “Jaki Jak?”. Tym razem dzieci dowiedzą się między innymi co to jest Jak-40 oraz kto nim latał. Ponadto organizatorzy szykują dla uczestników warsztaty kreatywno – edukacyjne. – Tym razem będzie to malowanie szachownicy kolorową nitką na deseczce. Najpierw maluje się szkic ołówkiem, w kontur tego rysunku wbija się gwoździki i od jednego do następnego przeprowadza się niteczkę – zdradza Katarzyna Gajo, edukator muzealny Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. – Ponadto minęło właśnie 85 lat od pierwszej emisji Marsza Lotników w Polskim Radio (22.07.1934r., przyp. red.). Z tej okazji na spotkaniu rozdamy dzieciom tekst, puścimy muzykę i wspólnie zaśpiewamy Marsz Lotników – mówi Katarzyna Gajo.

Spotkanie rozpocznie się jutro o godzinie 12.00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Potrwa mniej więcej od 1,5 do 2 godzin. Udział w zajęciach w cenie biletu wstępu na wystawę stałą.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.