Prezydent RP wyróżnił 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej

Podczas uroczystości Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą Prezydent RP Andrzej Duda wyróżnił 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej wręczeniem flagi państwowej. Flagę z rąk Prezydenta odebrał dowódca lubelskiej brygady płk Tadeusz Nastarowicz.

Wydarzenie miało miejsce na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda wyróżnił wręczeniem flagi 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej jako instytucję szczególnie zasłużoną w działalności społecznej i kulturalnej oraz rozpowszechniającą patriotyzm.

O tym jak ważne jest to wyróżnienie zaznaczał w swoim przemówieniu Prezydent RP Andrzej Duda. – Eksponujcie ją Państwo z dumą i radością – jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości. Jako symbol wspaniałego dorobku naszego narodu (…). Biało-czerwona flaga jest jednym z najczcigodniejszych symboli Rzeczypospolitej. Jednoczy ona i umacnia naszą polską wspólnotę. Jest świadkiem historii ojczystej oraz znakiem patriotyzmu i tożsamości narodowej.

Dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz podkreślił, „że wyróżnienie to jest dla nas – wszystkich żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej szczególne. To docenienie bardzo dużego wysiłku jaki na co dzień w swoją służbę wkładają żołnierze z lubelskiej brygady”.

W skład 2 LBOT wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Brygada liczy obecnie blisko 3300 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi.


Podstawą wręczenia flagi jest ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych. Zwyczaj wręczania flag zapoczątkowany został w 2007 r. Flaga przyznawana jest min. wyróżniającym się organizacjom, instytucjom jednostkom wojskowym.