Manewry Ratunkowe Terytorialsów z Dęblina

Terytorialsi, straż pożarna oraz inne jednostki ratownicze z regionu wspólnie ćwiczyli różne scenariusze akcji ratunkowych na Wiśle.

W ramach manewrów żołnierze z 22 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dęblina wspólnie ze strażą pożarną realizowali zadania ratunkowe na wodzie i na lądzie. Uczyli się podejmowania osób poszkodowanych z wody oraz udzielania im pomocy medycznej. Jednym z zadań było przygotowanie do holowania i holowanie uszkodzonej jednostki pływającej do brzegu z pomocą łodzi ratunkowej. Ćwiczono również rzut kołem ratunkowym z brzegu do osoby tonącej.

– Na lądzie ćwiczono działania w sytuacjach wystąpienia wypadku masowego, m.in. przeprowadzenie segregacji osób poszkodowanych oraz ewakuację osoby poszkodowanej z miejsca trudno dostępnego – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponadto żołnierze doskonalili umiejętności w udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy pacjentom urazowym.

Organizatorem „Manewrów Ratunkowych Wisła 2019”, które odbyły się 1 maja, było Stowarzyszenie Ratownictwa Polskiego oraz OSP KSRG Józefów nad Wisłą.

Udział żołnierzy OT w tego typu ćwiczeniach jest bardzo ważną częścią systemu szkoleniowego Terytorialsów. – To okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia nowych umiejętności. Ważnym aspektem jest również budowa relacji zaufania i przygotowanie gruntu pod przyszłe współdziałanie żołnierzy OT z innymi służbami ratowniczymi podczas katastrof i sytuacji kryzysowych – podkreśla kpt. Stanula.


2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Brygada liczy obecnie blisko 3300 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi.