Przygotuj się do badania

Każdy z nas musiał kiedyś, nie jeden raz, udać się do laboratorium analiz medycznych, by sprawdzić stan swojego zdrowia. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak przygotować się do takiej wizyty. Nie pamiętamy o podstawach.

Badamy się rano

Aby badanie z krwi było prawidłowo wykonane przede wszystkim należy zgłaszać się na nie w godzinach porannych. W niektórych badaniach jest możliwość pobierania krwi w innych porach, ale o tym musi poinformować lekarz.

Ranna pora zalecania jest dlatego, ponieważ na badanie należy przyjść na czczo (o ile nie ma innych wskazań). Optymalnie, ostatni posiłek poprzedniego dnia powinien być spożyty ok. godz. 18:00. W dniu poprzedzającym badanie należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu. Przed badaniem dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody. Poprzedniego dnia należy również ograniczyć wysiłek fizyczny.

Przed badaniem warto również poinformować personel o zażywanych lekach. Mogą one zakłamać wyniki badań.

Myjmy się!

Na pozór błaha, ale jak często lekceważona kwestia, to higiena osobista. Analitycy medyczni są zgodni i przestrzegają – jej brak może grozić zakażeniem. Mimo, że przed ukłuciem ręka jest odkażana, w przypadku bardzo dużego brudu, niepożądane drobnoustroje mogą dostać się do organizmu. Pamiętajmy więc, żeby ręka była czysta.

Nie tylko krew

Do laboratorium udajemy się jednak nie tylko na pobranie krwi. Badamy również mocz i kał. Do badań należy przynieść mocz poranny. Ważne jest by dostarczyć go w specjalnym pojemniku, który można kupić w aptece. Podobnie kał musimy przynieść w specjalnie do tego przeznaczonym naczyniu. Nie bez przyczyny wspominamy w tym miejscu o sposobie dostarczenia materiału do badań. Jest ono istotne. Często pacjenci przynoszą próbki w pojemnikach lub słoikach, które wcześniej miały inne przeznaczenie i uprzednio niedomyte, zakłamują wyniki.

Dziecko też pacjent

Dla każdego pracownika laboratorium, czy punktu pobrań wyzwaniem może być “obsłużenie” małego pacjenta. Zdarza się, że strach przed ukłuciem i tym co nieznane jest tak silny, że laborant nie jest w stanie pobrać krwi od dziecka. Przed taką wizytą rodzice powinni porozmawiać z dzieckiem o tym, co ma nastąpić. Nie wolno mówić pociesze, że nic nie będzie się działo, bo przecież będzie się działo. Nie należy ukrywać, że ukłucie może zaboleć. Trzeba też pozwolić dziecku się wypłakać. To rozładuje emocje. Nie możemy pozwolić, by po takiej wizycie pozostały u dziecka złe wspomnienia.

Igła – nie dziękuję!

Niejednokrotnie przytrafiają się także problemy z dorosłymi pacjentami. Jeśli wiemy, że źle znosimy zabieg pobrania krwi, warto poinformować o tym laboranta. On zapewne pozwoli nam się położyć i w takiej pozycji wykona zabieg.

Pamiętajmy, że badanie laboratoryjne to nic strasznego. Możemy jednak uniknąć niespodzianek zapoznając się z naszymi wskazówkami. Do zobaczenia w laboratorium.