Oponki drożdżowe

Przepis pochodzi z okolic Dęblina. Dzięki uczniom klas gastronomicznych z Zespoły Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie trafił do książki “Kuchnia regionalna Dęblina i okolic”. Receptura była spisywana według przekazów ustnych mieszkańców Dęblina.

– Warto przywoływać te smaki i zapachy z dzieciństwa. Wydobyć je z mroków niepamięci lub przepastnych babcinych szuflad, nobliwej etażerki czy kufra. Bogactwo i różnorodność potraw regionalnych powinno raz na zawsze obalić stereotyp bigosu i schabowego jako sztandarowych potraw kuchni polskiej – zapewnia Grażyna Szczepańska, nauczycielka w ZSZ nr 2.

Wyboru i opracowania receptur do publikacji “Kuchnia regionalna Dęblina i okolic” dokonała Grażyna Szczepańska, Teresa Flont oraz Marta Szpadzik.

Składniki: 1 kg mąki pszennej, 10 dag masła, 5 jaj, 0,5 kg smalcu, 1,5 szklanki mleka, 20 dag cukru, 8 dag drożdży, cukier puder, cukier waniliowy, arak lub rum.

Wykonanie: 1 szklankę mleka zagotować i zaparzyć mąkę. Resztę mleka podgrzać, rozpuścić w nim drożdże, dodać łyżeczkę cukru i pozostawić do wyrośnięcia. Następnie do zaparzonej mąki dodać rozczyn, jaja ubite z cukrem, alkohol i wyrobić ciasto. Na końcu wlać roztopione masło, dokładnie wyrobić. Pozostawić ciasto do wyrośnięcia. Formować oponki, układać na desce. Jeszcze raz niech wyrosną. Smażyć na smalcu. Posypać cukrem pudrem wymieszanym z cukrem waniliowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *